Roztomilý krteček stále rád potěší malé i velké

neděle 13. březen 2011 13:44

Krtek nejprve potřeboval kalhotky :-)

Krtinec a z něho vykoukající hlávka veselé postavičky, která prožívá se svými kamarády stále nová a nová dobrodružství. To byl, je a snad ještě i dlouho bude krtek Zdeňka Milera. A i když jeho autor, i on samotný, mají už svůj věk, stále rozdávají radost.

A to přesně padesát let. Je to možná neuvěřitelný, no krteček se poprvé objevil na televizních obrazovkách již v roce 1956. Jeho „tatínek“ Zdeněk Miler, který nedávno oslavil své devadesátiny, ho tehdy představil jako putovníka za novými kalhotkami.

A proč právě tenhle motiv? Odpověď je zakázka. A ta zněla jasně, vytvořit poutavý příběh, kterým by se dětem vysvětlilo, jak se vyrábí plátno a z něj pak oblečení. Nelehká úloha byla vyřešena právě na procházce přírodou a zakopnutím o krtinec. Mladému animátorovi se však moc nelíbila ta skutečná podoba krtka a tak se rozhodl dat mu vlastní, tu pohádkovou. A že udělal dobře, ocenili nejen ti česko-slovenští diváci, ale také ti v Skandinávii nebo v Číně. Krteček si jednoduše získali mnoho dětských i dospělých srdcí. A pokračuje v tom i dál a vůbec nevadí, že je to již zralý padesátník. Vždyť přece na to nevypadá. :-)

Výročí jeho premiéry a krásné devadesáté narozeniny autora, inspirovali pražskou galerii Vltavín k zajímavé výstavě s názvem ZDENĚK MILER DĚTEM. Tu si můžete prohlédnout průřez celé Milerovy animátorské tvorby, včetně ty cestičky, kterou si razil z podzemí na televizní obrazovky i šikovný krteček. To vše ještě do 10. dubna.

Kromě galerie Vltavín ho můžete potkat také na zámku Dobříš. Tady má dokonce stálou expozici, která byla nedávno otevřena jako expozice díla Zdeňka Milera. To, jak se tady všichni ti kreslení hrdinové doslova zabydleli, můžete zjistit, když tam zavítáte.

 

 

Eva Vašková

Eva Vašková

Eva Vašková

kultúra, spoločenské dianie, cestovanie

"..v úlohách hlavných, vedľajších, opakovanie sa nekoná, premiér včerajších..." - z vlastnej tvorby. Nech je teda každý deň slávnostnou premiérou, ktorú si užijeme....

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora